POP (Post Office Protocol) & IMAP (Internet Mail Access Protocol)

POP (Post Office Protocol) & IMAP (Internet Mail Access Protocol)

POP (Post Office Protocol) ve IMAP (Internet Mail Access Protocol) alıcı tarafında çalışan protokollerdir. POP, bir post ofisinin olmasını sağlamaktadır. Çalışma mantığını bir örnek ile açıklamaya çalışalım. Örneğin internet bağlantınız normale göre daha yavaş ise, hızlı ağa bağlanamıyorsanız ya da ara ara bağlanabilen bir yapıya sahipseniz, POP gereği mailleriniz, internet bağlantısının sağlandığı an itibari ile postaları, posta ofisine gönderiyor. Postalar, posta ofisinde depolanıyor ve daha sonra bağlantınız düştüğünde okuyabilmenizi sağlıyor.

IMAP, POP’dan farklı olarak postaları sunucu tarafında bekletiyor ve posta sunucusuna bağlandığınız zaman okuyabilmenizi sağlıyor. Dolayısıyla yaptığınız her hareket (postaya cevap verme, yönlendirme, dosya ekleme) bir internet trafiğine sebep olmaktadır.

POP üzerinde işlem yaparken ise bilgisayar kendi içerisinde (yerelde çalıştığı için) işlemleri düzenleyebilmektedir. Yalnızca verileri alırken ve gönderirken internete ihtiyaç duymaktadır.

Şadi Evren Şeker’in İnternet Nasıl Çalışır? adlı video serisinden yola çıkarak, kendisi ile birlikte bir e-kitap yayınladıktan sonra, Kodlayarak Hayat üzerinde de herkesin videoların özetine ve kaynaklarına kolaylıkla ulaşabileceği bir eğitim serisi oluşturmak istedim. Serideki tüm yazıları bu kategori altından bulabileceğiniz gibi; her bölümde, bölümün konusuna ilişkin video’ya da erişmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir