Katmanlar ve Protokoller Nasıl İşler?

Katmanlar ve Protokoller Nasıl İşler?

Bir web sayfasının ekranınıza gelene kadar izlediği yol aşağıda verilmiştir.

  • Web sayfasının bulunduğu sunucuda, uygulamalar sayfanın html formatında bir çıktısını oluşturur. Html formatında çıktısı oluşturulan veri paketine, HTTP protokolü ile gönderilmesi komutu verilir. Uygulama katmanında gerçekleşen bu adımlardan sonra veri paketi, taşıma katmanına aktarılmaktadır.

 

  • Taşıma katmanında pakete, bu katman ile ilgili veriler (port bilgisi ve veri boyutu gibi) eklenmektedir.

 

  • Ağ katmanına ulaşan pakete, verinin gönderileceği bilgisayarın (sunucunun) ve sizin bilgisayarınızın IP adresleri eklenmektedir.

 

  • Fiziksel katmanda fiziksel adresler ve verinin son halinin boyutu eklenir.

 

  • Veri paketi sunucudan çıkar ve sunucu ile bilgisayarınız arasındaki yolu takip ederek bilgisayarınıza ulaşır.

 

  • Veri bilgisayarınıza ulaştığı zaman, bu sefer sıralamaya tersten başlayarak (Fiziksel – Ağ – Taşıma – Uygulama) katmanlardaki protokoller işletilir. En sonunda veri paketi web tarayıcınıza gönderilir ve işlem tamamlanır.

 

NOT: Her katmanda ayrı donanımlar kullanılır. Örneğin fiziksel katmanda Switch, ağ katmanında Router, taşıma katmanında ise NAT gibi donanımlar kullanılmaktadır.

Şadi Evren Şeker’in İnternet Nasıl Çalışır? adlı video serisinden yola çıkarak, kendisi ile birlikte bir e-kitap yayınladıktan sonra, Kodlayarak Hayat üzerinde de herkesin videoların özetine ve kaynaklarına kolaylıkla ulaşabileceği bir eğitim serisi oluşturmak istedim. Serideki tüm yazıları bu kategori altından bulabileceğiniz gibi; her bölümde, bölümün konusuna ilişkin video’ya da erişmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir