Three Way Handshake

Handshake (Türkçeye el sıkışmak olarak çevrilebilir), TCP konusunda çok yaygın olarak verilen bir örnektir. Örneğin bir siteye bağlanmak istediğiniz zaman, o siteye veri paketi gönderilmektedir. Herhangi bir problemden dolayı gönderilemeyebilir ya da gönderdiğiniz paket ulaşmamış olabilir. Üçüncü bir ihtimal olarak gönderdiğiniz paket ulaşmış fakat size bir ulaşmamış olabilir. Bu gibi sorunların önüne geçilebilmesi ve gerekli kontrollerinin sağlanabilmesi için ayrı ayrı 3 kontrol ve protokol gerekmektedir. Bu olaya Three Way Handshake denilmektedir. Buna göre hem ağ kurulum aşamasında hem de ağı sonlandırırken Three Way Handshaking mekanizması çalıştırılmaktadır.

Three Way Handshake çalışma mekanizması, aşağıdaki resimden yola çıkılarak açıklanacaktır. Görüldüğü üzere ilk paketin (1) gönderilmesinde bir sorun yokken, ikinci paketin (2) geldiğine dair geri bildirim bir problemden dolayı gönderilememiş. Dolayısı ile üçüncü paketi (3) gönderdikten sonra, paketleri alan taraf durumu fark ederek, iki paket birden gönderiyor ve birinci paketin geldiğine dair geri bildirimi tekrar istiyor. Böylelikle Three Way Handshake mekanizması sayesinde, TCP paketlerin ulaştığına dair garanti verebilmektedir.

Şadi Evren Şeker’in İnternet Nasıl Çalışır? adlı video serisinden yola çıkarak, kendisi ile birlikte bir e-kitap yayınladıktan sonra, Kodlayarak Hayat üzerinde de herkesin videoların özetine ve kaynaklarına kolaylıkla ulaşabileceği bir eğitim serisi oluşturmak istedim. Serideki tüm yazıları bu kategori altından bulabileceğiniz gibi; her bölümde, bölümün konusuna ilişkin video’ya da erişmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir