E-Posta Nasıl Çalışır?

E-Posta (E-Mail) Nasıl Çalışır?

E-posta sistemi internetin ilk var olduğu zamanlardan bu yana var olan bir sistemdir ve dolayısıyla günümüz dünyasında da en çok kullanılan iletişim ağlarından birini oluşturmaktadır. Bu bölümde arka planda bir e-posta sisteminin nasıl çalıştığını, postanın nasıl oluşturulduğunu ve bu postanın içerisinde hangi bilgilerin yer aldığı anlatılacaktır.

Sistemin nasıl işlediğini anlayabilmek için öncelikle aşağıdaki resimde yer alan, bir postanın çalışma döngüsünü inceleyelim.

A kullanıcısı kendi cihazı üzerinde bulunan posta istemcisinde (Outlook, Opera vb.) posta (mail) oluşturduğunda, oluşturulan mail cihazda bulunan SMTP (Simple Mail Transport Protocol) protokolü ile posta sunucusuna iletilmektedir.

Eğer kullandığınız mail yazılımına web sürümü ile bağlantı sağlıyorsanız, ayrıca posta sunucusunun üzerinde web sunucusunun da bulunduğunu düşünebilirsiniz. Web sunucusu kullandığınız tarayıcı (Chrome, Safari, Yandex vb.) üzerinden sizin adınıza posta sunucusuna bağlanmaktadır.

Posta sunucuları daha önceki yazılarda bahsedilmiş olan TCP/IP protokolleri ile alıcının posta sunucusuna ulaştırılmaktadırlar.

B kullanıcısı, maillerini görüntüleyebilmek için POP/IMAP protokolleri ile posta sunucusuna bağlanarak, postalarını alabilmekte ve görüntüleyebilmektedir. Daha sonra kullandığı web ara yüzü ya da yazılımı aracılığı ile geri dönüş sağlayabilmektedir.

 

Şadi Evren Şeker’in İnternet Nasıl Çalışır? adlı video serisinden yola çıkarak, kendisi ile birlikte bir e-kitap yayınladıktan sonra, Kodlayarak Hayat üzerinde de herkesin videoların özetine ve kaynaklarına kolaylıkla ulaşabileceği bir eğitim serisi oluşturmak istedim. Serideki tüm yazıları bu kategori altından bulabileceğiniz gibi; her bölümde, bölümün konusuna ilişkin video’ya da erişmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir