Ağ Standartları

Haberleşme aracı olarak internetin kullanılmaya başlandığı yıllarda, iki bilgisayarın birbirleriyle haberleşmeleri için aynı marka/model cihazları kullanmaları gerekiyordu. Bu yüzden üretilen bilgisayarların/cihazların birbirleri ile sorunsuz iletişim kurabilmeleri için bazı standartlar geliştirilmiştir. Bu standartlardan en çok kullanılan iki tanesi OSI ve TCP/IP’dir.

OSI, Açık Sistem Bağlantıları komitesi tarafından geliştirilmiş olup, modelde haberleşmenin sorunsuz çalıştırılabilmesi için 7 katmanlı bir ağ sistemi önerilmiştir.

TCP/IP ise Amerika Savunma Bakanlığı tarafından geliştirilmiş olup, haberleşmeyi sorunsuz çözebilmek için 4 katmanlı bir sistem oluşturulmuştur.

NOT: Model üzerinde bulunan bağlantıların katmanlar halinde olmasının amacı, üst katmanların, alt katmanlar ile olan bağlantısını kesmektir. Örneğin şemadan yola çıkarak, taşıma katmanı uygulama katmanından aldığı bilgiyi ağ katmanına iletir. Böylece aslında ikisi arasında bir aracı görevi görmüş olur.

Her iki modelin de en üstünde kullanıcılar bulunmaktadır ve oluşturdukları bilgiler, katmanlar aracılığı ile bir sonrakine iletilmektedir. Fiziksel katmanda veri, elektrik sinyaline dönüştürülür ve diğer kullanıcıya aktarılarak bağlantı sağlanır.

Şadi Evren Şeker’in İnternet Nasıl Çalışır? adlı video serisinden yola çıkarak, kendisi ile birlikte bir e-kitap yayınladıktan sonra, Kodlayarak Hayat üzerinde de herkesin videoların özetine ve kaynaklarına kolaylıkla ulaşabileceği bir eğitim serisi oluşturmak istedim. Serideki tüm yazıları bu kategori altından bulabileceğiniz gibi; her bölümde, bölümün konusuna ilişkin video’ya da erişmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir