URL (Uniform Resource Locators) Nedir & Nasıl Çalışır?

Yazı İçeriği

URL (Uniform Resource Locators)

URL açılımı Uniform Resources Loader (Tekdüzen Kaynak Bulucu) olan ve bir web sitesine erişebilmemiz için kullanılan özel bir kimliktir (ID). Bilgisayarların sunucular ile iletişim kurdukları ve sayıların kullanıcıların okuyacağı şekilde metine çevrilmesini sağlamaktadır.

Farklı ülkelerden aynı siteye bağlanan insanların, aynı adrese erişebilmelerini sağlayabilmek için geliştirilmiştir. Örneğin www.bilgisayarkavramlari.com sitesine Türkiye’den bağlanmak isteyen biri ile Çin’den bağlanmak isteyen birinin, farklı bir siteye yönlendirilmesini engelleyebilmek için.

Aynı zamanda HTTP, HTTPS ve FTP gibi protokollerin nasıl alınacağını da belirtmektedir.

URL Nasıl Çalışır?

URL çalışma prensibinde, yapı 3 kısımdan oluşmaktadır. İlk kısmına nasıl çalıştığı (HTTP, HTTPS, FTP vb.), daha sonra nereye bağlanacağı ve en son olarak da neye bağlanacağı (.com, .edu vb.) belirtilmektedir. Yani genel yapısı itibari ile bir protokol, bir domain adı ve bir yoldan oluşmaktadır.

 

Nasıl://Nereye/Neye

 

NOT: Domain adı bir web sitesinin bulunduğu konumun (IP adresi), insanlar tarafından okunabilen kısmıdır.

 

Eğer URL’yi daha da özelleştirmek gerekirse, ilk kısma hangi protokolün uyulacağı, daha sonra host adı ve en son kısma ise dosya yolu belirtilmelidir.

 

Protokol://Host/Dosya Yolu

 

NOT: URL yapısında host kısmına domain ismi yerine IP adresini de yazmanız mümkündür. Verdiğiniz IP adresi, bağlanmak istediğiniz web sitesine ait ise bağlanacaktır.

Şadi Evren Şeker’in İnternet Nasıl Çalışır? adlı video serisinden yola çıkarak, kendisi ile birlikte bir e-kitap yayınladıktan sonra, Kodlayarak Hayat üzerinde de herkesin videoların özetine ve kaynaklarına kolaylıkla ulaşabileceği bir eğitim serisi oluşturmak istedim. Serideki tüm yazıları bu kategori altından bulabileceğiniz gibi; her bölümde, bölümün konusuna ilişkin video’ya da erişmeniz mümkün.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir